Recepta online to aktualnie coraz to popularniejsza forma recepty nieco odbiegająca od tej standardowej wystawianej stacjonarnie. Czym się ona charakteryzuję, na co pacjent powinien zwrócić uwagę oraz jak uzyskać e-receptę. Na wszystkie te, a także wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Przekonaj się sam, jak proste może być odbycie konsultacji lekarskiej online, bez konieczności wychodzenia z domu oraz możliwość zdobycia niezbędnych leków.
E-recepta online — czym jest?
Jest to nowoczesny rodzaj recepty, która wystawiona może być na konto pacjenta bez konieczności odwiedzania przychodni. Tego typu metoda jest bardzo wygodną formą ułatwiającą zdobycie naszego leku w sytuacji, gdy nasz stan zdrowia nie zaleca nam odwiedzania lekarza osobiście. Powodów oczywiście może być tutaj cała masa. Kolejnym z nich może być tutaj, chociażby zapomnienie o umówieniu naszej następnej wizyty, lub ciężka dostępność wolnych terminów na jej odbycie. Ile razu zdarzyło Wam się zostać bez wymaganych leków ze względów na któryś z tych powodów? W tym wypadku recepta online może okazać się zbawienna.
Kto może wystawić receptę online?
Do kogo należy zwrócić się w celu otrzymania recepty online? Kto może nam ją wystawić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta — każdy specjalista, który ma kompetencje i prawo do oceniania naszego stanu zdrowia, oraz wydania analizy medycznej. Może być to doświadczony doktor, lekarz bądź po prostu asystent medyczny. Każda z tych osób, ma odpowiednie kompetencje do tego, aby ocenić — co nam dolega i przypisać odpowiednie leki.
Jak wygląda proces wystawienia e-recepty
Lekarz, z którym jesteśmy na konsultacji online, ma dostęp do naszego internetowego konta pacjenta. Na podstawie dokonanej analizy naszego stanu zdrowia, może pojawić się potrzeba przypisania nam leków. W tym momencie proces cyfryzacji systemu funduszu zdrowia pozwala na elektroniczne wystawienie recepty. Recepta ma przypisywany swój unikatowy kod. Będzie on nam potrzebny w dalszym procesie, jakim jest realizacja recepty.
Dane potrzebne do wypisania recepty online
Podczas wystawiania recepty online, zostajecie poproszeni o podanie swoich podstawowych danych personalnych takich jak — imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail oraz numer PESEL. Oprócz tego lekarz w trosce o fachową analizę ma obowiązek zapytać Was o historię stanu zdrowia. Musimy zatem podać informacje na temat przebytych chorób oraz operacji, a także przeciwwskazań dotyczących zażywania leków. Zebrane dane pozwolą na wystawienie recepty.
Realizacja e-recepty w aptece
Pacjent, który po odbytej konsultacji ze swoim lekarzem otrzymał e-receptę, dostaje możliwość zrealizowania jej w identyczny sposób, jakby to była standardowa recepta. W tym wypadku różnica polega na tym, że przy okienku w aptece, zamiast podawać papierowy druk, przedstawiamy nasze podstawowe dane osobowe oraz podajemy kod recepty. Po krótkiej weryfikacji w systemie automatycznie pokazują się lekarstwa, które zostały nam przypisane. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Jakie korzyści daje e-recepta?
- Możesz ją zrealizować na terenie całej Polski
- Nie musisz się martwić o jej zgubienie, Twoja recepta znajduje się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- Nie ma tutaj miejsca na pomyłkę (problemy z czytelnością standardowych recept)
Podobne tematy