Obgryzanie paznokci a grzybica paznokci

Obgryzanie paznokci a grzybica paznokci

Obgryzanie paznokci może prowadzić do grzybicy paznokci, zwłaszcza jeśli często obgryzamy paznokcie. Ten nawyk uszkadza otaczającą skórę i skórki, które chronią paznokcie przed bakteriami i zanieczyszczeniami. Uszkodzenie skórek ułatwia grzybom zainfekowanie paznokci. Jeśli nie zajmiemy się grzybem od razu, może on rozprzestrzenić się na całe łożysko paznokcia. Leczenie grzybicy paznokci zależy od tego czy obgryzasz paznokcie czy nie – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu unidentstomatologia.pl.

Zakażenie paronychią może być spowodowane obgryzaniem paznokci

Skóra wokół paznokcia może zostać zakażona bakteriami i grzybami, powodując stan zwany paronychią. Aby zdiagnozować tę infekcję, lekarz poszuka określonych bakterii lub grzybów i przeprowadzi badanie fizykalne. Może również przepisać Ci antybiotyki. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić leczenie obejmujące operację lub usunięcie zainfekowanego paznokcia.

45-letnia kobieta zgłasza się z objawami infekcji bakteryjnej w opuszce prawego palca wskazującego. Przyznaje się do częstego obgryzania paznokci i zauważa, że objawy rozpoczęły się po agresywnym usunięciu paznokcia u nogi tydzień wcześniej. Badając palec pacjentki, lekarz odkrył tkliwe miejsce w przyśrodkowym fałdzie paznokciowym prawego palca wskazującego. U pacjentki rozpoznano paronychię, czyli zakażenie fałdu paznokciowego. Różne patogeny mogą powodować paronychię, w tym P. pyogenes, S. pyogenes i P. vulgaris.

Lekarz może przepisać miejscowo stosowany antybiotyk lub krem przeciwgrzybiczy, jeśli istnieje podejrzenie, że cierpisz na paronychię. Leczenie przewlekłej paronychii różni się w zależności od rodzaju zakażenia i ciężkości stanu. Głównym celem leczenia jest kontrolowanie bólu i zapobieganie dalszej infekcji. Podczas leczenia należy utrzymywać czyste i suche ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków i bakterii. Jeśli stan jest spowodowany przez bakterie, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol lub klotrimazol.

Leczenie grzyba paznokci zależy od obgryzania paznokci

Właściwa diagnoza grzyba paznokci ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia. Jeśli obgryzanie paznokci jest nawykiem na całe życie, właściwy schemat leczenia może trwać kilka miesięcy. Proces leczenia może być długi, wymagający ścisłego monitorowania i może wiązać się z ryzykiem. Oto kilka opcji leczenia dla osób z nawykiem obgryzania paznokci. Wymienione poniżej są niektóre z najczęstszych. Jeśli cierpisz na grzybicę paznokci, rozważ zastosowanie leku, który ją wyleczy.

Olejek z drzewa herbacianego jest popularnym lekiem na grzybicę paznokci. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że kupujesz czysty, organiczny olejek z drzewa herbacianego o stężeniu od 10 do 40 procent terpinen, związku, który ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Możesz kupić ten olej online lub w sklepie zdrowotnym. Upewnij się, że znalazłeś renomowanego dostawcę, który może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące produktu.

Objawy grzybicy paznokci spowodowanej obgryzaniem paznokci

Jeśli obgryzasz paznokcie lub przytrzaskujesz je podczas seksu, możesz mieć paznokcie grzybicze. Mogą się one szybko rozwinąć, a objawy są zazwyczaj tylko zmartwieniem kosmetycznym. Niektórzy ludzie odczuwają ból w wyniku tego stanu, który może być pogorszony przez ciasno dopasowane buty i aktywność. Wiele grzybów może wpływać na paznokcie, w tym Trichophyton rubrum. Oto niektóre z objawów grzybicy paznokci.

Jednym z najczęstszych objawów onychomikozy są żółte, brązowe lub białe paznokcie. Najczęstsze lokalizacje to palce u rąk i nóg, a także wielki palec u nogi. Niektóre osoby mogą rozwinąć tę przypadłość z powodu stanu zdrowia jamy ustnej. W tym przypadku paznokcie będą pogrubione i odbarwione, a obszar wokół skórek będzie się łuszczył.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy mają tendencję do obgryzania paznokci, możesz być zainteresowany wiedzą, co domowe sposoby na grzybicę paznokci mogą zrobić dla Ciebie. Kilka z tych środków jest prostych i może wyleczyć grzyba paznokci bez pomocy lekarza. Oprócz unikania obgryzania paznokci, środki te mogą również pomóc w utrzymaniu czystych i zdrowych paznokci. Na przykład, możesz zastosować krem z mocznikiem po przycięciu paznokci. Upewnij się, że potem zmyjesz go wodą z mydłem. Możesz również zastosować wazelinę na skórę wokół zainfekowanych paznokci.

Innym domowym sposobem jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na dotknięte miejsce za pomocą wacika. Nakładaj olejek delikatnie, ale mocno, aby uniknąć zadrapania paznokcia. Alternatywnie możesz również zmieszać biały ocet z łyżeczką sody oczyszczonej, aby zabić grzyba. Po zastosowaniu mieszaniny, pozostaw ją na dotkniętym obszarze przez piętnaście minut, a następnie delikatnie poklep ją do sucha. Możesz również spróbować soku z cytryny lub białego octu, aby usunąć grzyba paznokci. Oba te naturalne środki mają właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *