Grzybica paznokci wywołana przez dermatofity

Grzybica paznokci wywołana przez dermatofity

Dwa najczęściej występujące rodzaje grzybów paznokci to dermatofity i niedermatofity. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami grzybów polega na ich charakterystyce wzrostu. Dermatofity rosną w płytce paznokciowej i wytwarzają artrospory, które są nie-wegetatywne i nie mają egzogennych wymagań odżywczych. Ich cechy czynią je idealnymi do wzrostu w płytce paznokciowej. Testy molekularne i Real-time PCR mogą wykryć dermatofity, podczas gdy niedermatofity nie są w stanie wytworzyć tych wyspecjalizowanych struktur.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z chillybeauty.pl

Testy molekularne wykrywają dermatofity

Testy molekularne mogą identyfikować dermatofity bezpośrednio z płytki paznokciowej, co może być pomocne w potwierdzeniu diagnozy u pacjentów, u których nie ma jednoznacznego rozpoznania mikologicznego. Testy te są szczególnie przydatne w potwierdzeniu diagnozy u pacjentów, u których nie stwierdzono poprawy klinicznej po leczeniu lekiem przeciwgrzybiczym. Test DG PCR ma zwiększoną czułość i swoistość w stosunku do tradycyjnych metod opartych na hodowli i ma potencjał do wykorzystania w szybkiej diagnostyce i potwierdzaniu grzybicy dermatofitowej paznokci.

W ostatnim badaniu naukowcy stwierdzili, że DG PCR-PCR wykrył T. rubrum w 25 z 26 próbek z negatywnym wynikiem mikroskopowym. W innym badaniu stwierdzono, że metoda DG PCR-ELISA wykryła T. rubrum w ośmiu z dwudziestu sześciu próbek grzybów paznokci, które były ujemne pod względem hodowlanym. Metoda ta wykrywała również grzyby nierosnące, ponieważ T. rubrum i T. interdigitalis zostały wykryte w większości próbek; pozostałe próbki były hodowlano-negatywne.

PCR w czasie rzeczywistym wykrywa grzyby niedermatofitowe

Kilka firm opracowuje nową technikę wykrywania grzybów paznokci metodą PCR w czasie rzeczywistym. Technika ta oparta jest na łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) i wykorzystuje startery zaprojektowane specjalnie dla grzybów paznokci. Może być również stosowana w porównaniu z mikroskopią KOH. Pobierany jest również pełny wywiad medyczny, obejmujący aktualną i przeszłą historię pacjenta. Historia przeszłości obejmuje zakażenie grzybicze, urazy, leczenie i stany chorobowe, takie jak cukrzyca, choroba naczyń obwodowych i neuropatia.

Opracowany w 2008 roku test PCR na dermatofity może być użyty do zdiagnozowania grzybicy paznokci w ciągu zaledwie kilku godzin. Do diagnostyki dostępnych jest kilka komercyjnych testów PCR na dermatofity. Jeden z tych systemów wykrywa T. rubrum na poziomie gatunku, który jest najczęstszym patogenem w onychomikozie. Test PCR obejmuje szeroki zakres grzybów, w tym niepatogenne gatunki geofilne.

Leczenie onychomikozy

Najczęstszą prezentacją grzybicy paznokci wywołanej przez dermatofity jest DLSO. W przeciwieństwie do paznokci, paznokcie u stóp są podatne na zakażenie ze względu na dużą podatność na wilgoć i ekspozycję na słońce. Grzyb wnika do płytki paznokciowej przez jej brzegi i powoduje powstanie zgrubiałych, odbarwionych paznokci, które wykazują różny stopień onycholizy. Początkowo zakażenie może dotyczyć tylko jednej strony paznokcia lub rozprzestrzeniać się na całe łożysko.

Najważniejszym aspektem oceny jest czas trwania i progresja choroby. Zebranie pełnego wywiadu jest ważne dla oceny potencjalnych systemowych leków przeciwgrzybiczych lub innych możliwych czynników, które mogą przyczynić się do powstania problemu. Należy również udokumentować historię spożywania alkoholu i podróży, ponieważ mogą one predysponować do nawrotów. Dodatkowo, należy określić podstawową przyczynę zakażenia. Ważną cechą tego schorzenia jest również łuszczyca. Diagnoza jest pierwszym krokiem do skutecznego leczenia.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem .

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *